Czipowanie

Czipowanie to metoda trwałego znakowania zwierząt, dzięki której zwiększa się szansę na odnalezienie zwierzęcia w przypadku jego zaginięcia. Czipowanie psów i kotów nie jest obowiązkowe. Warto jednak zastanowić się czy nie wykonać tego zabiegu, zarówno dla bezpieczeństwa zwierzęcia jak i własnego spokoju.

Co to jest czip?

Czip to mały układ scalony wielkości mniej więcej ziarenka ryżu, w którym znajduje się zakodowany 15-cyfrowy numer, który jest przypisany konkretnemu zwierzęciu. Numer ten odczytuje się za pomocą specjalnego czytnika, który powinien znajdować się w przychodniach weterynaryjnych, schroniskach dla zwierząt, a także na wyposażeniu Straży Miejskiej.

Na czym polega czipowanie?

Czipowanie to bezbolesny zabieg nie  powodujący uszkodzenia skóry. Polega na umieszczeniu czipa, przy użyciu specjalnego "pistoletu" pod skórę psa. Czip jest całkowienie bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia. Nie wywołuje reakcji alergicznej. Do niedawna bardziej popularne było znakowanie zwierząt poprzez tatuaż w uchu lub w pachwinie. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się znakowanie za pomocą czipu. Implant wszczepia się raz na całe życie.

Zaczipowanie i co dalej?

Czip umieszczony pod skórą zwierzęcia umożliwia identyfikację zwierzęcia gdy się zgubi lub zostanie skradzione. W czipie znajduje się unikalny numer, któremu podporządkowane są dane o zwierzęciu, a także podstawowe dane właściciela. Należy jednak pamiętać, że samo zaczipowanie nie wystarczy. Informacje znajdujące się w czipie należy przesłać do specjalnej bazy danych. Wyszukiwarka baz zaginionych zwierząt znajduje się tu: http://www.petmaxx.com/ . Ponieważ ilość różnego rodzaju baz jest duża ( bazy nie są ze sobą powiązane), należy zapisać naszego psa do wszystkich baz jakie uda nam się znaleźć.

 

Oto nazwy niektórych z nich:

W sieci Europetnet ( sieć zrzeszająca wszystkie bazy danych z Europy,  w tym dwie z Polski )  https://www.europetnet.com . Po wpisaniu numeru mikroczipa zaginionego zwierzęcia zostanie wskazana baza, w której zwierzę jest zarejestrowane.   

Lista baz zrzeszonych w sieci jest dostępna na stronie: https://www.europetnet.com/member-organisations.html

Elektroniczne oznakowanie zwierząt jest obowiązkowe w przypadku wyjazdu do innych krajów UE. Jest ono warunkiem otrzymanie paszportu dla zwierzęcia.

Znakowanie psa przez czipowanie jest jednym z najlepszych sposobów bezdomności psów. W przypadku zaginięcia psa pozwala na szybkie ustalenie jego właściciela. Dzięki temu w krótkim czasie właściciel zostaje powiadomiony o odnalezieniu psa.

ZACZIPUJ SWOJEGO  PSA:

  • szybko ( zabieg trwa kilka sekund)
  • bezboleśnie ( jak ukłucie igłą)
  • jednorazowo ( raz na całe życie)
  • bezpiecznie (czip nie zagraża zdrowiu)